W zielarstwie tatarak polecany jest na wszystkie dolegliwości przewodu pokarmowego, żołądka, jelit, wątroby czy śledziony. Oprócz działania wspierającego zdrowie układu trawiennego, tatarak znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Tatarak to roślina wymieniana w najstarszych dokumentach medycznych starożytnych Chin, Indii czy Egiptu. Miał wiele nazw. Był popularnym lekiem stosowanym w medycynie ludowej pod różnymi nazwami np. tatarskie ziele, ajer, kalmus, łącz, lepicha czy szuwar.
Stosowano go wewnętrznie jako środek wzmacniający, przeciwbólowy, w chorobach układu pokarmowego, w zaflegmieniu, na wzmocnienie jelit i żołądka. Słynna zielarka Maria Treben poleca tatarak na wszystkie dolegliwości przewodu pokarmowego, bóle żołądka, skurcze jelit, wątroby i woreczka żółciowego oraz śledzionę i trzustkę (wysoki poziom cukru).
Kłącze tataraku jest doskonałym składnikiem mieszanek ziołowych do zwalczania lambliozy. Tatarak stosowany również zewnętrznie w szkorbucie, żuli go palacze tytoniu (zniechęca do palenia) w przepuklinie ciała, w gorączce, reumatyzmie na bóle w krzyżu, na rany i wyrzuty skórne oraz w padaczce. Na skórę głowy stosowano nalewkę z kłącza tataraku lub obecnie jako składnik szamponów.
Aleksander Ożarowski i Wacław Jaroniewski w książce „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” opisując tatarak podkreślają właściwości usprawniające trawienie i przyswajanie pokarmów.